
Nominell spänning | 230 V |
Effektförbrukning | 3 kW |
Antal faser | 1 |
Varvtal | 2850 v/min |
Enhetens vikt | 31 kg |
Bilderna är exempelbilder. Utrustningens faktiska utseende och dess specifika anslutning till produkten kan skilja sig från bilderna – men har samma funktion.
STIHL RE 150 PLUS elektrisk högtryckstvätt är ett utmärkt val för krävande privat användning, till exempel vid rengöring av uteplatser och andra utomhusytor. Den kan även användas för effektiv och bekväm rengöring av industrigolv, maskiner och fordon. Den kraftfulla högtryckspumpen med mässingspumphuvud och rostfria kolvar genererar ett maxtryck på 180 bar. Den 12 meter långa stålförstärkta högtrycksslangen är både robust och flexibel, vilket ger gott om räckvidd för olika rengöringsuppgifter. En snabbkoppling gör det enkelt att ansluta slangen till STIHL RE 150 PLUS. Den ergonomiska högtryckspistolen med mjukt grepp har dessutom en anti-vrid snabbkoppling, så att slangen inte trasslar in sig under användning.
Den roterande munstycket skapar en kraftfull punktstråle för att lösa upp envis smuts på tåliga ytor. För känsligare ytor är det justerbara flatstrålemunstycket ett bättre alternativ. De två standardmunstyckena kan enkelt bytas på den roterbara spolröret. Med hjälp av det transparenta rengöringsmedelstanken och doseringssystemet kan du även tillsätta rengöringsmedel direkt i vattenstrålen. Tryck och vattenvolym kan justeras efter behov, och det integrerade manometern gör det enkelt att hålla koll på inställt tryck.
Transport och hantering är smidig tack vare det teleskopiska handtaget, ett bärhandtag och inbyggt chassi. Den integrerade slangvindan med slangstyrning gör det enkelt att hantera och förvara högtrycksslangen. Efter avslutad rengöring kan du förvara munstyckena i det inbyggda förvaringsfacket och rulla upp nätkabeln direkt på maskinen med hjälp av de två kabelkrokarna.
Med extra tillbehör som STIHL RA 110 altantvätt kan STIHL RE 150 PLUS användas för ännu fler rengöringsuppgifter.